İş Ararken Nereden Başlamalıyım?

İş Ararken Nereden Başlamalıyım?
Öncelikle dikkat etmeniz gereken en önemli husus ne yapmak istediğiniz ile yeterliliklerinizin birbiri ile uyuşup uyuşmadığıdır. Öğrencilik hayatında staj yaptıysanız veya çeşitli projelerde bulunduysanız yüksek ihtimalle ortalama bir hedefiniz bulunmaktadır. Ancak hiçbir iş geçmişiniz yoksa ve kararsızsanız doğru kişiler ile görüşmeli ve doğru bir sektör analizi yapmanız gerekmektedir.


İş Aramaya Başlarken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Kendinizi Tanıyın
İş ararken nereden başlamalıyım sorusunu soran kişiler genel anlamda nerede durduklarını ve nereye gitmeleri konusunda net bir fikri olmayan kişilerdir. Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle nerede olduğunuzun belirlenmesi gerekir. Bunun için öncelikle ne yapmak istediğiniz ve en yakın ulaşılabilir hedeflerinizi belirlemeniz iyi bir başlangıç olacaktır. Ne yapmak istediğiniz hakkında oluşturacağınız kesin bir düşünceye sahip olmanız ve bu fikrin becerilerinizle örtüşmesi iş vereni ikna etmeniz konusunda büyük yarar sağlar

.
Bilgi Ve Yeteneklerinizi Listeleyin
Eğitim durumunuz, becerileriniz ve yetkinlikleriniz hakkında çıkardığınız liste kariyer seçenekleriniz için çerçeve oluşturur. Uygun pozisyonlar bulmanız, unvanınız ve becerilerinize uygun iş arama kolaylığı sağlar.


Kendi Analiz Listenizi Oluşturun
Niteliklerinizi belirtmeniz gereken bölümdür. Yani kişilik özelliklerinize uygun iş bulmanızı sağlar. Nitelikleriniz sizin insanları ve görüşleri nasıl ele aldığınız hakkında fikir verir. 


Hedeflerinizi belirleyin
İş arama süreciniz hakkında bir rota oluşturun. Süreci organize edin. Strateji oluşturmak yolun neresinde olduğunuzu gösterir. Öncelik ve hedefleriniz ilerlemenize büyük katkı sağlar.


Piyasayı Araştırın
Şirketler, sektörler ve iş alanları hakkında bilgi edinin. Hedef bir liste oluşturun. Piyasada büyüme sağlayan şirketleri ve işlerini araştırın. Yeni eleman ihtiyacı olan şirketlerin size uygunluğu konusunda bir döküm çıkartın.


Çevrenizi Güçlendirin
İş bulmanız için size fikir verecek olan insanlarla iletişiminiz olsun. Yol gösteren, referans olan iş çevrenizin listesini çıkarın. Hedefinize göre bu çevreden insanlarla iletişiminizi kuvvetlendirin. İş odaklı sosyal platformlarda ağınızı genişletin. Bu ortamların profesyonel iş ortamları olduğunu bilerek ik uzmanları ile neden bağlantı kurduğunuzu belirtin.


Etkili Bir CV Hazırlayın
CV’ler başvuru sürecinde işveren ile adayların ilk karşılaştıkları noktadır. Bu nedenle sizin gibi başvuran adayların olduğunu göz önünde bulundurarak sizi aralarından sıyıracak dikkat çekici bir cv hazırlamanız gerekir. CV’niz ciddi ve güvenilir bir görünüm sergilemeli. Kısa öz ve başvurduğunuz pozisyon öncelikli olması işe alım konusunda İK uzmanlarının gözünden kaçmayacaktır.


Görüşmeden sonraki adımları takip edin
Yaptığınız görüşmelerden sonra sizi kimlerin arayacağını beklemeyin. İlgili kişilerle pozisyona uygunluğunuz konusunda etkili bir e-mail atın. Ne kadar ilgili ve istekli olduğunuzu gösterin. Ayrıca görüşme esnasında sizi hatırlamanızı sağlayacak kısa noktalardan bahsedin.

 

 
 
Personel Temini

Personel Temininin önceliği iş arayanların, aradıkları işi hızlıca bulmalarını sağlamak ve işsizlik sorununa bir nebze olsun çözüm sunabilmektir. Devamı...

Popüler Şehirler

  Firmamız İşkur tarafından verilen 13/12/2018 tarih ve 1025 numaralı izin belgesi ile Özel İstihdam Bürosu olarak faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır. Şikayetleriniz için Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne başvuruda bulunabilirsiniz. İş Kurumu Tel: (0312) 435 15 65 Ayrancı, Uçarlı Sk. No:29, 06540 Çankaya/Ankara
Bu site OPOLAT İnsan Kaynakları Dan. Tic. Ltd. şirketine aittir.

Copyright 2021. Tasarım ve Kodlama: